Web Tasarım Ankara

Ortodonti nedir? Ortodontist kimdir?

Ortodonti Orthos ve Dontos kelimelerinden oluşmuş Latince bir kelimedir. Düzgün diş anlamına gelir. Güncel olarak tanımlamak istersek ortodonti, dişler ve dişlerin üzerinde bulunduğu çene ve yüz yapısındaki bozuklukların tesbitini, tedavisini ve önlenmesini üstlenen bir diş hekimliği dalıdır. Bozuklukların tamamını bizler maloklüzyon olarak adlandırıyoruz. Maloklüzyon kelime anlamıyla kötü kapanış olarak açıklanabilir.

Ortodontist ne de demektir? Kimler ortodontik tedavi uygulayabilir? 5 yıllık diş hekimliği eğitiminin ardından 5 yıllık uzmanlık eğitimini tamamlayan diş hekimlerine Ortodontist denir. Ancak bu eğitimi alan diş hekimlerinin bu tedaviyi uygulayabilme yeterliliği bulunmaktadır.

Ortodontik tedaviyi yapan hekiminizin Ortodontist ünvanı olup olmadığını ve uzmanlık belgesine sahip olup olmadığını mutlaka sorgulamanızı tavsiye ediyoruz.

Ortodontik tedavi olmanın önemi, yalnızca güzel bir gülüşe sahip olmak değil aynı zamanda dişlerin çürüğe karşı korunmasında ve diş etlerinin sağlığının devamında da gereklidir.

Ortodonti

 

Ortodontik tedavi olmanın önemi nedir?

Çapraşık dişlerin temizliği düzgün dişlere nazaran daha zordur. Bu nedenle çapraşıklık, dişlerin sağlığını kötü yönde etkiler. Aynı zamanda diştaşı birikimini de arttırarak dişeti problemlerinin oluşmasına neden olur. Çapraşık dişlerin fonksiyon görebilmeleri de güçtür. Yeterli ısırma koparma işleminde görev alamazlar. Çiğneme ve yutma zorluğuna neden olabilirler. Çapraşık dişler konuşmayı dahi bozabilir. Tüm bu etkenlerin yanında bireyin psikolojik durumunu da fazlasıyla etkiler. Dişlerinin bozuk olması okulda, işte topluluklarda birey üzerinde negatif bir etki yaratır.

 

 

 
Sorular


Hiç Soru Sorulmamış. İlk soruyu siz sorun...

Elif Zaimoğlu Gültepe - DoktorTakvimi.com